Manufacturer Part No 868710-B21
HPE ProLiant DL380 Gen10 4110 2.1GHz 8-core 1P 32GB-R P816i-a 12LFF 2x800W PS Base Server
Key features
HPE ProLiant DL380 Gen10 4110 Server
HP Dubai - Terrabyt.com HPE ProLiant DL380
Description
  • HPE ProLiant DL380 Gen10 4110 1P 32GB-R P816i-a 12LFF 2x800W PS Base Server
Processor
  • Intel® Xeon® Scalable 4110 (8 core, 2.1 GHz, 11 MB, 85W)
Processor family
  • Intel® Xeon® Scalable 4100 series
Number of processors
  • 1
Processor core
  • 8
Processor cache
  • 11 MB L3
Processor speed
  • 2.1 GHz
Form factor
  • 2U
Power supply type
  • 2 HPE 800W Flex Slot Platinum hot plug power supplies
Expansion slots
  • 3 PCIe 3.0, for detailed descriptions reference the Quick Specs
Maximum memory
  • 1.5 TB, memory supported differs by processor selection
Memory, standard
  • 32 GB (2x 16 GB) RDIMM
Memory slots
  • 24 DIMM slots
Memory type
  • HPE DDR4 SmartMemory
Included hard drives
  • None ship standard, 12 LFF drives supported
Optical drive type
  • External support only
System fan features
  • 6 single rotor fans included
Network controller
  • 1 HPE 1 Gb 331i Ethernet adapter, 4-ports per controller
FlexibleLOM
  • Optional
Storage controller
  • 1 HPE Smart Array S100i and 1 HPE Smart Array P816i-a SR Gen10 controller
Product dimensions (H x W x D)
  • 17.54 x 28.75 x 3.44 in
Weight
  • 32.6 lb
Infrastructure management
  • HPE iLO Advanced, HPE iLO Advanced Premium Security Edition, and HPE OneView Advanced (optional)
show more
General
Manufacturer HP
Model HPE ProLiant DL380
Koma 21/05/2025
High-quality product, well packed and delivered on time. Trusted seller.
Dennis Lacambra 21/05/2025
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.