Manufacturer Part No DHI-NVR2104HS-I
Compatible Country Middle East, Africa, Iran, Dubai
Country of Origin China
Price AED 263
Dahua NVR2104HS-I 4 Channel Compact 1U WizSense Network Video Recorder
Key features
#1: New 4.0 user interface
#2: Remote surveillance, live view and video play on mobile phone App
#3: Max. decoding capability: 4x1080P30fps. Supports adaptive decoding
#4: Supports mainstream cameras of ONVIF and RTSP protocols
#5: H.264/.H265/Smart H.264+/Smart H.265+/MJPEG, H.265 auto switch
#8: Security baseline 2.1
  • AED 263
  •    Deliver To UAE
    Delivered by Tomorrow, May 14
    If you order before 6PM
DAHUA Dahua NVR2104HS-I
General Parameter
Power Supply DC 12V, 1.5A
Power Consumption Total output of NVR is ≤ 10W (without HDD)
Net Weight 0.81 kg (1.79 lb)
Gross weight 1.38 kg (3.04 lb)
Product Dimensions 260 mm x 232.7 mm x 47.6 mm (W x L x H)
10.24 inch x 9.16 inch x 1.87 inch (W x L x H)
Package Dimensions 89 mm x 333 mm x 315 mm (W x L x H)
3.50 inch x 13.11 inch x 12.40 inch (W x L x H)
Operating Temperature -10C to +55C (+14F to +113F)
Storage Temperature          0C to +40C (+32F to +104F)
Operating Humidity 10%–93%
Storage Humidity 30%–85%
Operating Altitude 3000 m (9843 ft)
Installation          Desktop mounting
Certifications CE/FCC
Download Dahua NVR2104HS-I Datasheet
show more
General
Manufacturer DAHUA
Model Dahua NVR2104HS-I
Country of Origin China
Price AED 263
Koma 21/05/2025
High-quality product, well packed and delivered on time. Trusted seller.
Dennis Lacambra 21/05/2025
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.