Grandstream GWN7670E Dual-Band Wi-Fi 7 Access Point
-
- Brand Store: Grandstream
- Model: Grandstream GWN7670E
- Availability: Out Of Stock
- Part No: GWN7670E
Key features
3.6Gbps aggregate wireless throughput, 2.5Gbps aggregate wired throughput
Integrates Wi-Fi 7 Certified connectivity with dual-band 2.4 GHz 2×2:2 and 5 GHz 3×3:2 MU-MIMO, supporting MLO, 4K QAM, MRU, and preamble puncturing
Xtra Range 2.0 technology on the 5 GHz band enhances signal penetration and network coverage
Delivers reliable connectivity across a vast 175-meter coverage range
Connects up to 512 Wi-Fi client devices simultaneously without compromising speed
Integrates Wi-Fi 7 Certified connectivity with dual-band 2.4 GHz 2×2:2 and 5 GHz 3×3:2 MU-MIMO, supporting MLO, 4K QAM, MRU, and preamble puncturing
Xtra Range 2.0 technology on the 5 GHz band enhances signal penetration and network coverage
Delivers reliable connectivity across a vast 175-meter coverage range
Connects up to 512 Wi-Fi client devices simultaneously without compromising speed

| Grandstream GWN7670E Specifications | |
|---|---|
| Physical Specifications | |
| Dimensions | 220 mm x 48.5 mm (8.66" x 1.91") |
| Package Dimensions | 275 mm x 266 mm x 76 mm (10.83" x 10.47" x 2.99") |
| Unit Weight | 545.8 g (1.20 lb) |
| Package Weight | 992.8 g (2.19 lb) |
| Installation Methods | Indoor Wall Mount, Ceiling Mount, Junction Box Mount |
| Wireless Specifications | |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 7 (IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ax/be) |
| Frequency Bands | 2.4 GHz (2400–2483.5 MHz), 5 GHz (5150–5895 MHz) |
| Channel Widths | 20, 40 MHz (2.4 GHz); 20, 40, 80, 160 MHz (5 GHz) |
| Coverage Range | Up to 175 m (574 ft) |
| Maximum Concurrent Clients | 512 Clients |
| SSIDs | 32 Total SSIDs (16 per Radio) |
| Antenna & MIMO | |
| Antennas | 5 Internal Single-Frequency Antennas |
| 2.4 GHz Antennas | 2 x 3.5 dBi |
| 5 GHz Antennas | 3 x 5.5 dBi |
| MIMO (2.4 GHz) | 2x2:2 MU-MIMO |
| MIMO (5 GHz) | 3x3:2 MU-MIMO |
| Maximum Wireless Data Rates | |
| 2.4 GHz Wi-Fi 7 (802.11be) | Up to 688 Mbps |
| 5 GHz Wi-Fi 7 (802.11be) | Up to 2,882 Mbps |
| Total Theoretical Throughput | Up to 3.57 Gbps |
| Transmit Power | |
| 2.4 GHz Maximum TX Power | 26.5 dBm |
| 5 GHz Maximum TX Power | 25 dBm |
| Network Interfaces | |
| Network Port | 1 x 2.5 Gigabit Ethernet RJ45 (PoE Input) |
| Other Ports | Reset Pinhole, Kensington Lock Slot |
| LED Indicator | 1 x Tri-Color Status LED |
| Power | |
| PoE Standard | IEEE 802.3at (PoE+) |
| Maximum Power Consumption | 16 W |
| Advanced Wi-Fi Features | |
| Wireless Technologies | Beamforming, OFDMA, Multi-RU, Preamble Puncturing, 4096-QAM, Multi-Link Operation (MLO), Target Wake Time (TWT), MRC, STBC, LDPC, DFS, BSS Coloring |
| Band Steering | Yes |
| Client Steering | Yes |
| Dynamic RF Management (RRM) | Automatic Channel & Power Assignment |
| Mesh Networking | 2.4 GHz, 5 GHz, or Dual-Band Mesh |
| Hotspot 2.0 | Yes |
| Wireless Roaming | 802.11k / 802.11v / 802.11r, Layer-2 Roaming |
| VPN Support | L2TPv3 |
| Network Features | |
| IPv4 | Static IP or DHCP |
| IPv6 | Static IP or DHCP |
| DHCP | Server, Client, and Relay Modes |
| NAT | NAT Pool |
| LLDP | Supported |
| VLAN Support | Management VLAN, Dynamic VLAN, SSID/MAC/Interface Binding |
| Bandwidth Limiting | Per SSID, Client, MAC Address, or IP Address |
| Multicast Enhancement | Multicast-to-Unicast Conversion |
| Broadcast Suppression | Supported |
| Security | |
| Encryption | Open, OSEN, WPA, WPA2, WPA3, WPA2-PSK, WPA2-Enterprise, WPA3-SAE, WPA3-Enterprise, WPA3-OWE, Mixed WPA/WPA2/WPA3 Modes |
| 802.1X Authentication | Yes |
| MAC Authentication | RADIUS-Based |
| PPSK | PPSK with/without RADIUS, Easy PSK |
| Captive Portal | RADIUS, Social Login, Vouchers, Password, SAML SSO, Active Directory |
| Secure Boot | Anti-Hacking Secure Boot |
| Firmware Protection | Digital Signature Validation |
| WIDS | Rogue AP Detection, Containment, ARP & ND Attack Defense |
| Access Control | MAC Filtering, Client Isolation, OS Filtering |
| Quality of Service | |
| QoS Standards | 802.11e/WMM, 802.1p, 802.1q, ToS |
| Management | |
| Local Controller | Embedded Controller for up to 50 GWN APs |
| Cloud Management | GDMS Networking (Unlimited APs) |
| On-Premises Controller | GWN Manager (Up to 3,000 APs) |
| Mobile Management | GWN App (iOS & Android) |
| Management Protocols | TR-069, SNMP |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 0C to 45C (32F to 113F) |
| Storage Temperature | -30C to 60C (-22F to 140F) |
| Humidity | 10%–90% Non-Condensing |
| Certifications | |
| Regulatory Compliance | FCC, CE, RCM, IC |
| Wi-Fi Alliance Certifications | Wi-Fi CERTIFIED 6, Wi-Fi CERTIFIED 7, Passpoint Release 3, Wi-Fi Agile Multiband, Protected Management Frames, WPA/WPA2/WPA3 Enterprise & Personal Certifications |
Download Grandstream GWN7670E Datasheet
| General | |
| Manufacturer | Grandstream |
|---|---|
| Model | Grandstream GWN7670E |
| Manufacturer Part No | GWN7670E |
| Compatible Country | Middle East, Africa, Iran, Dubai |
| Country of Origin | China |
































