Huawei S220-24P4X
Huawei S220-24P4X
Huawei S220-24P4X
General
Manufacturer Huawei
Model Huawei S220-24P4X
Manufacturer Part No 98012376
Compatible Country Middle East, Africa, Iran, Dubai
Country of Origin China
Price AED 1,435
Huawei S220-24P4X 24*GE ports - 400W PoE+, 4*10GE SFP+ ports, built-in AC power Switch - 98012376
Key features
  • AED 1,435
  •    Deliver To UAE
    Free Delivery Today, May 15
    If you order before 6PM
Huawei Huawei S220-24P4X
Technical Specifications
Dimensions without packaging (H x W x D)         Basic dimensions (excluding parts protruding from the body): 43.6 mm x 442.0 mm x 220.0 mm (1.72 in x 17.4 in x 8.66 in)
Maximum dimensions (depth is the distance from the front panel ports to the parts protruding from the rear panel): 43.6 mm x 442.0 mm x 227.0 mm (1.72 in x 17.4 in x 8.94 in)
Dimensions with packaging (H x W x D)         90.0 mm x 550.0 mm x 360.0 mm (3.54 in. x 21.65 in. x 14.17 in.)
Chassis height 1 Law
Chassis material         Metal
Weight without packaging kg 2.92 kg (6.44 )
Weight with packaging kg         3.79 kg (8.36 )
Typical power consumption [W] 37.12 W
Typical heat dissipation [BTU/hour]         126.65 BTU/hour
Maximum power consumption [W] Without PoE: 44.35 W
Full PoE load: 485.91W (PoE: 400W)
Maximum heat dissipation [BTU/hour] Without PoE: 151.32
Full PoE load: 1657.92
Static power consumption         27.07 W
MTBF 60.18 years old
MTTR 2 hours
Availability         >0.99999
Noise at normal temperature (sound power) [dB(A)]         49.3dB(A)
Noise at normal temperature (sound pressure) [dB(A)]         37.3dB(A)
Number of card slots         0
Number of power sockets 0
Number of fan modules 2
Uplink ports         4 10GE SFP+ ports
Downlink ports 24 ports 10/100/1000BASE-T (400 W, PoE+)
Redundant power supply Not supported
Long-term operating temperature                              -5C to +50C (23F to 122F) at 0-1800 m (0-5905.44 ft.)
Temperature is below 0C (32F)
Storage temperature                                       –40C to +70C (–40F to +158F)
Long-term operating relative humidity [RH]         5% RH to 95% RH (non-condensing)
Long-term operating altitude [m(ft.)]         0–5000 m (0–16404 ft)
Storage height [m(ft.)]         0-5000 m (0-16404 ft)
Power mode Built-in air conditioning
Rated input voltage [V] AC input: 100V AC to 240V AC, 50/60 Hz
High voltage DC input: 240V DC
Input voltage range [V] AC input: 90V AC to 290V AC; 45 Hz to 65 Hz
High Voltage DC Input: 190V DC to 290V DC
Maximum input current [A] 6A
Memory 2GB
Flash memory Physical space: 1 GB
Console port         RJ45
Eth management port Not supported
USB Not supported
RTC Not supported
RPS input Not supported
Service port surge protection [kV]         Common mode: +7 kV
Power surge protection Differential mode: +6 kV; common mode: +6 kV
Ingress protection level         IP20
Types of fans Built-in
Heat dissipation mode Air cooling for heat dissipation, intelligent fan speed control
Air flow direction         Air intake on the left and front, air outlet on the right
PoE Maintained
Case law EMC certified
Safety certificate
Production certification
show more
General
Manufacturer Huawei
Model Huawei S220-24P4X
Manufacturer Part No 98012376
Country of Origin China
Price AED 1,435
Koma 21/05/2025
High-quality product, well packed and delivered on time. Trusted seller.
Dennis Lacambra 21/05/2025
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.