APC SRT1500XLI SRT 1500VA 230V Smart-UPS
-
- Brand Store: APC
- Model: APC SRT1500XLI
- Availability: Out Of Stock
- Part No: SRT1500XLI
Key features
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 1500VA on-line tower UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with IEC 320 C14 input and 6x IEC 320 C13 outlets. It has a SmartSlot for optional Network Management Card that enables graceful shutdown of physical servers, virtual machines & HCI Clusters via PowerChute Network Shutdown. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms.

| UPS Specifications | |
|---|---|
| Run Time for Load | 5 min 9 s 1500 W |
| Load Range | 150–1500 W |
| Max. Capacity Used | 100% |
| Main Input Voltage | 230 V AC, 1 Phase |
| Other Input Voltage | 220 V / 240 V |
| Input Connection | IEC 60320 C14 |
| Input Frequency | 40–70 Hz Auto-Sensing |
| Efficiency at Full Load | 100–275 V Adjustable (Half Load) |
| Output Voltage | 230 V AC, 1 Phase |
| Other Output Voltage | 220 V / 240 V |
| Rated Power | 1500 W / 1500 VA |
| Maximum Configurable Power | 1500 W / 1500 VA |
| Output Connections | 6 x IEC 60320 C13 |
| UPS Topology | On-Line |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Frequency | 50/60 Hz +3 Hz (Sync to Mains) |
| Bypass Type | Built-in Bypass |
| Crest Factor | 3:1 |
| Harmonic Distortion | < 2% |
| Replacement Battery | APCRBC155 |
| Battery & Runtime | |
| Battery Type | Lead-Acid Battery |
| Battery Voltage | 48 V |
| Included Battery Module | 1 |
| Empty Battery Slot | 0 |
| Extendable Runtime | Yes (1 Additional Module) |
| Typical Recharge Time | 3 Hours |
| RBC Quantity | 1 |
| Battery Life | 3–5 Years |
| Battery Charging Power | 108 W Rated |
| Connectivity & Features | |
| UPS Connectivity | Serial Port, USB Port |
| USB Compatible | Yes |
| Emergency Power Off | Yes |
| Surge Energy Rating | 432 J |
| Alarm | Audible & Visible, Prioritized by Severity |
| Free Slot | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Height | 432 mm |
| Width | 85 mm |
| Depth | 505 mm |
| Weight | 20.5 kg |
| Mounting Mode | Tower |
| Mounting Position | Vertical |
| Mounting Location | Front |
| Two Post Mountable | No |
| Cable Length | 1.8 m |
| Number of Cables | 1 |
| Included Equipment | |
| Provided Equipment | CD with Software, Communication Cable, Documentation CD, Installation Guide, Removable Support Feet, USB Cable, Warranty Card |
| Environmental Specifications | |
| Operating Temperature | 0C to 40C |
| Storage Temperature | -20C to 50C |
| Operating Altitude | 0–10,000 ft |
| Storage Altitude | 0–15,240 m |
| Relative Humidity | 0–95% Non-Condensing |
| Storage Humidity | 0–95% Non-Condensing |
| IP Protection | IP20 |
| Acoustic Level | 50 dBA |
| Heat Dissipation | 317 Btu/h |
| Compliance & Certification | |
| Product Certification | CE, EAC, UK PSTI |
| Marking | CE Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Product Information | |
| Range of Product | Smart-UPS On-Line |
| Product Type | Uninterruptible Power Supply (UPS) |
| High Density | Yes |
| Redundant | No |
Download APC SRT1500XLI Datasheet
| General | |
| Manufacturer | APC |
|---|---|
| Model | APC SRT1500XLI |
| Manufacturer Part No | SRT1500XLI |
| Compatible Country | Middle East, Africa, Iran, Dubai |
| Country of Origin | US |
























