APC SRT5KXLI SRT 5000VA 230V Smart-UPS
-
- Brand Store: APC
- Model: APC SRT5KXLI
- Availability: Out Of Stock
- Part No: SRT5KXLI
Key features
This product is part of the Smart-UPS On-Line range that provides high density, true double-conversion on-line power protection. This 5000VA/4500W On-line pure sine wave UPS provides scalable runtime while minimizing maintenance. The 3U rack/tower convertible SRT has an Embedded Network Management Card for network-based UPS monitoring and management. The UPS has an additional SmartSlot for connectivity and PowerChute Network Shutdown support for graceful unattended shutdown. It comes with hard wire 3-wire input, 6x IEC 60320 C13 and 4x IEC 60320 C19 outlets, and 2x IEC jumper cables. Its dimensions are 719mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 54.43kg. Ideal for servers, voice/data networks, medical labs, and light industrial applications. It conforms to CE, CE Mark, EAC, EN/IEC 62040-1, EN/IEC 62040-2, IRAM, RCM, and VDE. Designed for IT professionals or network administrators providing wide input voltage window, tight output voltage regulation, frequency regulation, internal bypass, and input power factor correction.
Specifications
Specifications

| UPS Specifications | |
|---|---|
| Run Time for Load | 3 min 59 s 4500 W |
| Load Range | 450–4500 W |
| Max. Capacity Used | 100% |
| Main Input Voltage | 230 V AC, 1 Phase |
| Other Input Voltage | 220 V / 240 V |
| Input Connection | 1 Hard Wire 3-Wire (1P + N + E) |
| Input Frequency | 40–70 Hz Auto-Sensing |
| Efficiency at Full Load | 100–275 V Adjustable (Half Load) |
| Output Voltage | 230 V AC, 1 Phase |
| Other Output Voltage | 220 V / 240 V |
| Rated Power | 4500 W / 5000 VA |
| Maximum Configurable Power | 4500 W / 5000 VA |
| Output Connections | 6 x IEC 60320 C13, 4 x IEC 60320 C19, 2 x IEC Jumpers |
| UPS Topology | On-Line |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Frequency | 50/60 Hz +3 Hz (Sync to Mains) |
| Bypass Type | Internal Bypass (Automatic and Manual) |
| Crest Factor | 3:1 |
| Harmonic Distortion | < 2% |
| Replacement Battery | APCRBC140 |
| Battery & Runtime | |
| Battery Type | Lead-Acid Battery |
| Battery Voltage | 192 V |
| Included Battery Modules | 2 |
| Empty Battery Slots | 0 |
| Extendable Runtime | Yes (1 Additional Module) |
| Typical Recharge Time | 1.5 Hours |
| RBC Quantity | 1 |
| Battery Life | 3–5 Years |
| Battery Charging Power | 560 W Rated |
| Connectivity & Features | |
| UPS Connectivity | Serial Port, USB Port |
| Network Management | Pre-installed Network Management Card 3 with Environmental Monitoring |
| USB Compatible | Yes |
| Emergency Power Off | Yes |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Alarm | Audible & Visible, Prioritized by Severity |
| Free Slot | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black |
| Height | 432 mm |
| Width | 130 mm |
| Depth | 719.4 mm |
| Weight | 54.43 kg |
| Mounting Mode | Rack-Mounted with Included Kit |
| Mounting Location | Front |
| Mounting Preference | No Preference |
| Two Post Mountable | No |
| Included Equipment | |
| Provided Equipment | CD with Software, Communication Cable, Documentation CD, Installation Guide, Removable Support Feet, Temperature Probe, USB Cable, Warranty Card, Web/SNMP Management Card |
| Environmental Specifications | |
| Operating Temperature | 0C to 40C |
| Storage Temperature | -15C to 45C |
| Operating Altitude | 0–10,000 ft |
| Storage Altitude | 0–15,240 m |
| Relative Humidity | 0–95% Non-Condensing |
| Storage Humidity | 0–95% Non-Condensing |
| IP Protection | IP20 |
| Acoustic Level | 55 dBA |
| Heat Dissipation | 931 Btu/h |
| Compliance & Certification | |
| Product Certification | CE, EAC, IRAM, RCM, VDE |
| Marking | CE Mark |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Product Information | |
| Range of Product | Smart-UPS On-Line |
| Product Type | Uninterruptible Power Supply (UPS) |
| High Density | Yes |
| Redundant | No |
Download APC SRT5KXLI Datasheet
| General | |
| Manufacturer | APC |
|---|---|
| Model | APC SRT5KXLI |
| Manufacturer Part No | SRT5KXLI |
| Compatible Country | Middle East, Africa, Iran, Dubai |
| Country of Origin | US |





















