APC SRTG15KXLI 15kVA/15kW, Rack/Tower, 230V/380V...415V, Hard wire 5-wire(3P+N+E)+3-wire(1P+N+E), Network Card, W/O rail kit On-Line Smart-UPS
-
- Brand Store: APC
- Model: APC SRTG15KXLI
- Availability: Out Of Stock
- Part No: SRTG15KXLI
Key features
This APC Smart-UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 15kVA on-line rack/tower UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. It comes with hard wire 3-wire(1P+N+E) and 5-wire(3P+N+E) inputs, 3-wire(1P+N+E) and 5-wire(3P+N+E) outlets. The UPS has an embedded Network Management Card for UPS network-based monitoring and management. The UPS comes with PowerChute Network Shutdown that provides graceful shutdown of physical servers, virtual machines, and HCI clusters. The UPS is compatible with SRTGRK1 rail kit sold separately.

| UPS Specifications | |
|---|---|
| Run Time for Load | 5 min 34 s 15000 W |
| Load Range | 1500–15000 W |
| Max. Capacity Used | 100% |
| Main Input Voltage | 230 V AC 1-Phase / 400 V AC 3-Phase |
| Other Input Voltage | 380–415 V, 220–240 V |
| Maximum Input Current | 66 A |
| Input Harmonic Distortion | < 5% at Full Load |
| Load Power Factor | 0.9 Leading to 1 Lagging |
| Switching Current Capacity | 100 A |
| Input Voltage Range | 160–285 V (Full Load), 100–285 V (Half Load) |
| Input Connection | Hard Wire 5-Wire (3P + N + E) or Hard Wire 3-Wire (1P + N + E) |
| Input Frequency | 40–70 Hz Auto-Sensing |
| Output Voltage | 230 V AC 1-Phase / 400 V AC 3-Phase |
| Other Output Voltage | 230 V |
| Rated Power | 15000 W / 15000 VA |
| Maximum Configurable Power | 15000 W / 15000 VA |
| Output Connections | 1 x IEC 60320 C19, Hard Wire 5-Wire (3P + N + E), Hard Wire 3-Wire (1P + N + E) |
| UPS Topology | On-Line |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Efficiency | 94.5% |
| Output Frequency | 50/60 Hz +4 Hz (Sync to Mains) |
| Bypass Type | Internal Bypass (Automatic and Manual) |
| Crest Factor | 3:1 |
| Harmonic Distortion | < 2% |
| Output Overload Operation | 60 Seconds at 125% Load, 30 Seconds at 150% Load |
| Battery & Runtime | |
| Battery Type | Lead-Acid Battery (External Included) |
| Battery Voltage | +192 V |
| Included Battery Modules | 0 (External Battery Pack Included) |
| Empty Battery Slots | 0 |
| Extendable Runtime | Yes (1 Additional Runtime Module) |
| Typical Recharge Time | 4 Hours |
| RBC Quantity | 2 |
| Battery Life | 3–5 Years |
| Battery Charging Power | 2160 W Rated |
| Connectivity & Features | |
| UPS Connectivity | Serial Port, USB Port |
| Network Management | Pre-installed Network Management Card 3 with Environmental Monitoring |
| USB Compatible | Yes |
| Emergency Power Off | Yes |
| Surge Energy Rating | 600 J |
| Noise Filtering | Full-Time Multi-Pole Noise Filtering, 0.3% IEEE Surge Let-Through, Zero Clamping Response Time, Meets UL 1449 |
| Alarm | Battery Alarm, Low Battery Alarm, Continuous Overload Alarm |
| Additional Information | Configurable for 380 V, 400 V, or 415 V 3-Phase Output Configurable for 220 V, 230 V, or 240 V Single-Phase Output |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black (RAL 9005) |
| Rack Size | 7U |
| Height | 306 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 835 mm |
| Weight | 142.5 kg |
| Mounting Mode | Rack-Mounted (Kit Sold Separately) |
| Mounting Position | Horizontal |
| Mounting Location | Front |
| Mounting Preference | Lower |
| Two Post Mountable | No |
| Included Equipment | |
| Provided Equipment | 1 x USB Cable 1 x RJ45 Cable 2 x Rack Mounting Brackets 2 x Stabilization / Wall Mounting Feet 2 x Installation Manuals 1 x C13-C14 Power Cord 1 x External Battery Pack 1 x Battery Cable |
| Environmental Specifications | |
| Operating Temperature | 0C to 40C |
| Storage Temperature | -15C to 45C |
| Operating Altitude | 0–3000 m |
| Storage Altitude | 0–15,000 m |
| Relative Humidity | 0–95% Non-Condensing |
| Storage Humidity | 0–95% Non-Condensing |
| IP Protection | IP20 |
| Acoustic Level | 58 dBA |
| Heat Dissipation | 2866 Btu/h |
| Compliance & Certification | |
| Product Certification | CE, UKCA, TISI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Product Information | |
| Range of Product | Smart-UPS On-Line |
| Product Type | Uninterruptible Power Supply (UPS) |
| Redundant | No |
Download APC SRTG15KXLI Datasheet
| General | |
| Manufacturer | APC |
|---|---|
| Model | APC SRTG15KXLI |
| Manufacturer Part No | SRTG15KXLI |
| Compatible Country | Middle East, Africa, Iran, Dubai |
| Country of Origin | US |























