APC SRTG6KXLI RT 6kVA 230V Smart-UPS
-
- Brand Store: APC
- Model: APC SRTG6KXLI
- Availability: Out Of Stock
- Part No: SRTG6KXLI
Key features
It is a high-capacity rack-mounted UPS with a power rating of 6000VA and 6000W. It features a 4U form factor and is designed for critical IT and data center applications. The UPS includes advanced battery management and monitoring capabilities, providing real-time insights into battery health and performance. It operates at a nominal voltage of 230V and includes multiple output connections, including IEC 60320 C13 and C19 outlets.

| UPS Specifications | |
|---|---|
| Run Time for Load | 1 min 31 s 6000 W |
| Load Range | 600–6000 W |
| Max. Capacity Used | 100% |
| Main Input Voltage | 230 V AC, 1 Phase |
| Other Input Voltage | 220 V / 240 V |
| Maximum Input Current | 30 A |
| Switching Current Capacity | 40 A |
| Input Connection | 1 Hard Wire 3-Wire (1P + N + E) |
| Input Frequency | 40–70 Hz Auto-Sensing |
| Input Voltage Range | 160–285 V (Full Load), 100–285 V (Half Load) |
| Output Voltage | 230 V AC, 1 Phase |
| Other Output Voltage | 220 V / 240 V |
| Rated Power | 6000 W / 6000 VA |
| Maximum Configurable Power | 6000 W / 6000 VA |
| Output Connections | 2 x IEC 60320 C13, 1 x IEC 60320 C19, Hard Wire 3-Wire (1P + N + E) |
| UPS Topology | On-Line |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Efficiency | 93.5% |
| Output Frequency | 50/60 Hz +4 Hz (Sync to Mains) |
| Bypass Type | Internal Bypass (Automatic and Manual) |
| Crest Factor | 3:1 |
| Harmonic Distortion | < 2% |
| Replacement Battery | APCRBC170 |
| Battery & Runtime | |
| Battery Type | Lead-Acid Battery |
| Battery Voltage | +96 V |
| Included Battery Modules | 2 |
| Empty Battery Slots | 0 |
| Extendable Runtime | Yes (1 Additional Module) |
| Typical Recharge Time | 4 Hours |
| RBC Quantity | 1 |
| Battery Life | 3–5 Years |
| Battery Charging Power | 239 W Rated |
| Connectivity & Features | |
| UPS Connectivity | Serial Port, USB Port |
| Network Management | Pre-installed Network Management Card 3 with Environmental Monitoring |
| USB Compatible | Yes |
| Emergency Power Off | Yes |
| Surge Energy Rating | 600 J |
| Alarm | Alarm on Battery, Low Battery Alarm, Overload Continuous Tone Alarm |
| Additional Information | Configurable for 220 V, 230 V, or 240 V Nominal Output Voltage |
| Physical Characteristics | |
| Color | Black (RAL 9005) |
| Rack Size | 4U |
| Height | 175 mm |
| Width | 440 mm |
| Depth | 620 mm |
| Weight | 55.9 kg |
| Mounting Mode | Rack-Mounted with Included Kit |
| Mounting Position | Horizontal |
| Mounting Preference | Lower |
| Two Post Mountable | No |
| Included Equipment | |
| Provided Equipment | 1 x USB Cable 1 x RJ45 Cable 1 x Rack Mounting Brackets 1 x Stabilization/Wall Mounting Feet 1 x Installation Manual 1 x C13-C14 Power Cord |
| Environmental Specifications | |
| Operating Temperature | 0C to 40C |
| Storage Temperature | -15C to 45C |
| Operating Altitude | 0–3000 m |
| Storage Altitude | 0–15,000 m |
| Relative Humidity | 0–95% Non-Condensing |
| Storage Humidity | 0–95% Non-Condensing |
| IP Protection | IP20 |
| Acoustic Level | 55 dBA |
| Heat Dissipation | 1330.74 Btu/h |
| Compliance & Certification | |
| Product Certification | CE, UKCA, TISI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
| Product Information | |
| Range of Product | Smart-UPS On-Line |
| Product Type | Uninterruptible Power Supply (UPS) |
| Redundant | No |
Download APC SRTG6KXLI Datasheet
| General | |
| Manufacturer | APC |
|---|---|
| Model | APC SRTG6KXLI |
| Manufacturer Part No | SRTG6KXLI |
| Compatible Country | Middle East, Africa, Iran, Dubai |
| Country of Origin | US |























