APC SRV3KRI Easy UPS On-Line SRV RM 3000VA 230V
-
- Brand Store: APC
- Model: APC SRV3KRI
- Availability: Out Of Stock
- Part No: SRV3KRI
Key features
This APC Single phase Easy UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 3kVA double-conversion on-line 2U rackmount UPS provides pure sine wave power to support critical electronics during power disruptions. The SRV comes with IEC 320 C20 input, 6x IEC 320 C13 and 1x IEC 320 C19 outlets. The On-Line UPS has a intelligent card slot for optional Network Management Card (AP9544, SRVSMB001, VGL9601l) that enables network-based UPS monitoring and management. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The Built-in automatic and manual bypass provide seamless power to the load even in the event of an internal detected fault or error in UPS. The SRV UPS is compatible with replacement battery cartridge APCRBCV202. The UPS is compatible with SRVRK1 rail kit sold separately.

APC APC SRV3KRI
| UPS Specifications | |
|---|---|
| General Specifications | |
| Run time for load | 4 min 24 s |
| Load | 2400 W |
| Min-max Capacity Used | 240–2400 W |
| Main input voltage | 230 V AC 1 phase |
| Other input voltage | 220 V / 240 V |
| Input connection | IEC 60320 C20 |
| Input frequency | 40–70 Hz auto sensing |
| Output Specifications | |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Other output voltage | 220 V / 240 V |
| Rated power | 2400 W / 3000 VA |
| Maximum configurable power | 2400 W / 3000 VA |
| Output connection | 6 x IEC 60320 C13, 1 x IEC 60320 C19 |
| Bypass type | Internal bypass (automatic and manual) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | 3% |
| UPS topology | On-Line |
| Waveform type | Sine wave |
| Efficiency | 88% (full load) |
| Output frequency | 50/60 Hz +3 Hz sync to mains |
| Battery & Runtime | |
| Battery type | Lead-acid internal included |
| Battery voltage | 72 V |
| Battery power | 473 VAh runtime |
| Typical recharge time | 4 h |
| Battery life | 3–5 years |
| Battery charging power | 60 W rated |
| Replacement battery | APCRBCV202 |
| Extendable runtime | 0 |
| Connectivity & Control | |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| UPS connectivity | Serial port, USB port |
| Available expansion slot | 1 |
| USB compatible | Yes |
| Alarm | Battery alarm, low battery alarm, overload continuous tone alarm |
| Physical Specifications | |
| Rack size | 2U |
| Dimensions (H x W x D) | 86 x 437 x 632 mm |
| Weight | 27.6 kg |
| Color | Black (RAL 7010) |
| Mounting mode | Rack-mounted with kit |
| Mounting position | Horizontal |
| Cable length | 1.48 m |
| Number of cables | 1 |
| Environmental Specifications | |
| Operating temperature | 0–40 C |
| Storage temperature | -20–50 C |
| Operating altitude | 0–3000 m |
| Storage altitude | 0–15000 m |
| Relative humidity | 0–95% non-condensing |
| Acoustic level | 50 dBA |
| Heat dissipation | 910 Btu/h |
| IP protection | IP20 |
| Compliance & Certification | |
| Certifications | CE, UKCA, EAC, TISI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
Download APC SRV3KRI Datasheet
| General | |
| Manufacturer | APC |
|---|---|
| Model | APC SRV3KRI |
| Manufacturer Part No | SRV3KRI |
| Compatible Country | Middle East, Africa, Iran, Dubai |
| Country of Origin | US |






















