APC SRV6KRILRK Easy UPS On-Line SRV RM 6000VA 230V with External Battery Pack,with RailKit
-
- Brand Store: APC
- Model: APC SRV6KRILRK
- Availability: Out Of Stock
- Part No: SRV6KRILRK
Key features
This APC Single phase Easy UPS is designed for IT professionals or network administrators to maintain business uptime and continuity. This 6kVA double-conversion on-line 5U rackmount UPS provides pure sine wave power and extended runtime to support critical electronics during power disruptions. The SRV comes with hard wire 3-wire(1P+N+E) input and hard wire 3-wire(P+N+E) outlet. The On-Line UPS has a intelligent card slot for optional Network Management Card (AP9544, SRVSMB001, VGL9601l) that enables network-based UPS monitoring and management. The UPS can connect to EcoStruxure IT or third-party centralized management platforms. The Built-in automatic and manual bypass provide seamless power to the load even in the event of an internal detected fault or error in UPS.

APC APC SRV6KRILRK
| UPS Specifications | |
|---|---|
| General Specifications | |
| Run time for load | 6 min 49 s |
| Load | 6000 W |
| Min-max Capacity Used | 600–6000 W |
| Max. Capacity Used | 100% |
| Main input voltage | 230 V AC 1 phase |
| Other input voltage | 220 V / 240 V |
| Input connection | 1 hard wire 3-wire (1P + N + E) |
| Input frequency | 40–70 Hz auto sensing |
| Efficiency at full load | 110...300 V at 60% load / 176...300 V full load |
| Output Specifications | |
| Output voltage | 230 V AC 1 phase |
| Other output voltage | 220 V / 240 V |
| Rated power | 6000 W / 6000 VA |
| Maximum configurable power | 6000 W / 6000 VA |
| Output connection | Hard wire 3-wire (1P + N + E) for 1 zone |
| Bypass type | Internal bypass (automatic and manual) |
| Crest factor | 3 : 1 |
| Harmonic distortion | 1% |
| UPS topology | On-Line |
| Waveform type | Sine wave |
| Efficiency | 94% (full load) |
| Output frequency | 50/60 Hz +3 Hz sync to mains |
| Battery & Runtime | |
| Battery type | Lead-acid external included |
| Battery voltage | 240 V |
| Battery power | 1512 VAh runtime |
| Typical recharge time | 5 h |
| Battery life | 3–5 years |
| Battery charging power | 1170 W rated |
| Extendable runtime | 1 |
| Included battery module | 0 |
| Empty battery slot | 0 |
| Connectivity & Control | |
| Control panel | Multifunction LCD status and control console |
| UPS connectivity | Serial port, USB port |
| Available expansion slot | 1 |
| USB compatible | Yes |
| Emergency power off | Yes |
| Alarm | Battery alarm, low battery alarm, overload continuous tone alarm |
| Additional information | Configurable for 220 / 230 / 240 nominal output voltage |
| Physical Specifications | |
| Rack size | 5U |
| Dimensions (H x W x D) | 220 x 438 x 615 mm |
| Weight | 81 kg |
| Color | Black (RAL 7010) |
| Mounting mode | Rack-mounted with included kit |
| Mounting position | Horizontal |
| Mounting location | Front |
| Mounting preference | Lower |
| Environmental Specifications | |
| Operating temperature | 0–40 C |
| Storage temperature | -15–60 C |
| Operating altitude | 0–3000 m |
| Storage altitude | 0–15000 m |
| Relative humidity | 0–95% non-condensing |
| Storage relative humidity | 0–95% non-condensing |
| Acoustic level | 55 dBA |
| Heat dissipation | 1172 Btu/h |
| IP protection | IP20 |
| Compliance & Certification | |
| Certifications | CE, UKCA, EAC, TISI |
| Standards | EN/IEC 62040-1:2019/A11:2021 EN/IEC 62040-2:2006/AC:2006 EN/IEC 62040-2:2018 |
Download APC SRV6KRILRK Datasheet
| General | |
| Manufacturer | APC |
|---|---|
| Model | APC SRV6KRILRK |
| Manufacturer Part No | SRV6KRILRK |
| Compatible Country | Middle East, Africa, Iran, Dubai |
| Country of Origin | US |
























