Dahua LDV55-SAI400TK
Dahua LDV55-SAI400TK
Dahua LDV55-SAI400TK
General
Manufacturer DAHUA
Model Dahua LDV55-SAI400TK
Manufacturer Part No LDV55-SAI400TK
Price AED 5,547
Dahua LDV55-SAI400TK 55 inch Vertical LCD Digital Signage
Key features
#1: Designed with an industrial-grade panel. It works up to 16 hours a day.
#2: Includes a mainstream quad-core CPU, Android system, and decodes up to 4K resolution.
#3: Plays and releases programs in multiple modes.
#7: The device offers unified platform management, and can be remotely controlled by the platform.
  • AED 5,547
  •    Deliver To UAE
    Free Delivery Tomorrow, May 14
    If you order before 6PM
DAHUA Dahua LDV55-SAI400TK
Display
Model LDV55-SAI400TK
Backlight LED
Screen Size 55''
Aspect Ratio         9:16
Resolution 2160x3840
Display Colors 1.07B (10 bits)
Brightness 320nits
Contrast Ratio 1200:1
Viewing Angle(H×V) 178°/178°
Display Mode Portrait
Response Time 8ms
Lifespan         30,000h
Connectivity
Input RJ45 x1, USB x2, TF Slot x1, HDMI x1, Audio Inx1
External Control         RJ45(LAN), USB
Wi-Fi Optional
Speaker 5Wx2
Smart Signage Platform Media Publish System 3.0
Touch Capacitive Touch
Power & Environmental Conditions
Power Supply AC100-240V, 50/60Hz
Consumption <150W
Consumption(Standby) Less than 0.5W
Operating Temperature -0-+40(32-104)
Operating Humidity 10%~85%
Mechanical Specification
Dimensions 1900mmx745mmx25.5mm
Package 2020mmx915mmx200mm
Net Weight 50kg
Gross Weight 55kg
Accessory
Included in Box Power cord,Pedestal
Optional Mount Kit NA
Internal Player
Processor Quad-core Cortex-A17 up to 1.6GHz
Operating System Android 8.1
RAM 2GB
Storage 16GB
Material Type Video, audio, image, time, weather, countdown, txt, web page, stream media, pdf
Video mp4,avi,mov,asf,wmv,mkv
A single file can upload up to 2G, and the resolution cannot exceed 4K
Audio mp3,wma,wav
A single file can upload up to 500M
Image jpg,jpeg,gif,bmp,png
A single file can upload up to 30M, and the resolution cannot exceed 4K
Documents pdf, doc, docx, ppt, pptx, xls, xlsx and txt. A single filecan can upload up to 200 MB
show more
General
Manufacturer DAHUA
Model Dahua LDV55-SAI400TK
Price AED 5,547
Koma 21/05/2025
High-quality product, well packed and delivered on time. Trusted seller.
Dennis Lacambra 21/05/2025
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.