Lenovo 300 USB Combo Keyboard & Mouse - GX30M39606
-
- Brand Store: Lenovo
- Model: Lenovo 300
- Availability: In Stock
- Part No: GX30M39606
Key features
#1: 2.5 zone keyboard layout
#2: Island keys keyboard design
#3: Full-size ambidextrous mouse
#4: 1600 DPI resolution mouse

Lenovo Lenovo 300
| Lenovo 300 USB Combo Keyboard & Mouse - US English (103P) | |
|---|---|
| Brand | Lenovo |
| Product Name | Lenovo 300 USB Combo Keyboard & Mouse |
| Keyboard Layout | 2.5 Zone Layout |
| Language Layout | US English (103P) |
| Color | Black |
| Connection Type | Wired via USB |
| Cable Length | 1.80 m |
| Keyboard Weight | 580 g (1.28 lbs) |
| Mouse Weight | 120 g (0.26 lbs) |
| Mouse Buttons | 3 (Left Click, Right Click, Scroll Click) |
| DPI | 1600 DPI |
| Mouse Sensor | Optical Sensor |
| Scrolling | Scroll Wheel (Up/Down) |
| Hardware Requirements | Supported PC with USB Port |
| Supported Operating Systems | Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11, OS Independent |
| Keyboard Dimensions (L × W × H) | 424 × 146.4 × 20 mm (16.69 × 5.76 × 0.8 in) |
| Mouse Dimensions (L × W × H) | 111 × 63 × 34 mm (4.37 × 2.44 × 1.33 in) |
| Operating Temperature | 0°C to 50°C (32°F to 122°F) |
| Operating Humidity | 10% to 90% |
| Package Type | Retail Box |
| Package Contents | Lenovo 300 USB Keyboard, Lenovo 300 USB Mouse, Product Information, Safety and Warranty Poster |
| Agency Approvals & Certifications | BSMI, CE, cULus, EAC, FCC, ICES, KCC, RCM, RoHS, TUV Mark, VCCI, WEEE |
| Warranty | 1 Year - CRU |
| General | |
| Manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Model | Lenovo 300 |
| Manufacturer Part No | GX30M39606 |
| Price | AED 137 |





















