Samsung LH65QMCEBGCXUE
Samsung LH65QMCEBGCXUE
Samsung LH65QMCEBGCXUE
Samsung LH65QMCEBGCXUE
Samsung LH65QMCEBGCXUE
Samsung LH65QMCEBGCXUE
Samsung LH65QMCEBGCXUE
Samsung LH65QMCEBGCXUE
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LH65QMCEBGCXUE
Manufacturer Part No LH65QMCEBGCXUE
Compatible Country Middle East, Africa, Iran, Dubai
Country of Origin South Korea
Price AED 2,922
Weight 56.000 kg
Samsung LH65QMCEBGCXUE 65" Crystal UHD Signage QMC
Key features
#1: Ultra Slim Depth
#2: Even Bezel
#3: Centered VESA Holes
  • AED 2,922
  •    Deliver To UAE
    Free Delivery Tomorrow, May 14
    If you order before 6PM
Samsung Samsung LH65QMCEBGCXUE
Specifications
Display
  • Diagonal Size
  • 65"
  • Panel Type
  • IPS
  • Resolution
  • 3,840 x 2,160
  • Pixel Pitch (HXV, mm)
  • 0.245x0.245mm
  • Brightness (TYP)
  • 500 nit
  • Contrast Ratio
  • Viewing Angle (H/V)
  • 178/178
  • Response Time
  • 8ms
  • Color Gamut
  • 72% (NTSC)
  • Glass Haze
  • 25 %
  • H-Scanning Frequency
  • 30-81kHz
  • Maximum Pixel Frequency
  • 594MHz
  • V-Scanning Frequency
  • 48-75Hz
  • Contrast Ratio (Dynamic)
  • Mega
  • Operation Time Support
  • 24/7
Connectivity
  • HDMI In
  • 3
  • DP In
  • 1
  • Version of HDMI
  • 2
  • Version of DP
  • 1.2
  • Version of HDCP
  • 2.2
  • USB
  • 2
  • IR In
  • Yes
  • Audio In
  • No
  • Audio Out
  • Stereo Mini Jack
  • RS232 In
  • Yes
  • RS232 Out
  • RJ45 In
  • Wi-Fi
  • Bluetooth
Power
  • Power Supply
  • AC100-240V 50/60Hz
  • Power Consumption (On Mode, W)
  • 121
  • Power Consumption (Sleep Mode, W)
  • 0.5
Dimension
  • Set Dimension (W x H x D, mm)
  • 969.5 x 557.8 x 28.5
  • Package Dimension (W x H x D, mm)
  • 1093 x 667 x 126
Weight
  • Set Weight (kg)
  • 8.8
  • Package Weight
  • 11.3 kg
Operation Conditions
  • Temperature
  • 0C- 40 C
  • Humidity
  • 10 - 80%, non-condensing
Mechanical Specification
  • VESA Mount (mm)
  • 200 x 200
  • Bezel Width (mm)
  • 11.5mm (even)
  • Frame Material
  • Non-Glossy
Optional Feature
  • Mount
  • WMN-B50SC
  • Stand
  • STN-L4355C
SoC
  • OS Version
  • Tizen 7.0
  • Flash Memory Size
  • 16GB
Eco
  • Energy Efficiency Class
  • B
Certification and Compliance
  • EMC
  • Class B
  • Safety
show more
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LH65QMCEBGCXUE
Country of Origin South Korea
Price AED 2,922
Koma 21/05/2025
High-quality product, well packed and delivered on time. Trusted seller.
Dennis Lacambra 21/05/2025
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.