Samsung LH75WAFWLGCXUE
Samsung LH75WAFWLGCXUE
Samsung LH75WAFWLGCXUE
Samsung LH75WAFWLGCXUE
Samsung LH75WAFWLGCXUE
Samsung LH75WAFWLGCXUE  Samsung LH75WAFWLGCXUE  Samsung LH75WAFWLGCXUE  Samsung LH75WAFWLGCXUE
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LH75WAFWLGCXUE
Manufacturer Part No LH75WAFWLGCXUE
Compatible Country Middle East, Africe, Iran, Dubai
Country of Origin South Korea
Price AED 4,961
Weight 118.000 kg
Samsung LH75WAFWLGCXUE 75" WA75F-W Interactive Display WAF
Key features
  • Powered by Android
  • EDLA Certification
  • Annotation On
  • Split Note Mode
  • Easy Multitasking
  • Powerful Screen Sharing
  • Multi-point touch drawing
  • Dual Pen
  • Quick Access Controls
  • Superior durability
  • AED 4,961
  •    Deliver To UAE
    Free Delivery Tomorrow, May 14
    If you order before 6PM
Samsung Samsung LH75WAFWLGCXUE
Display Specifications
Diagonal Size 75"
Panel Type IPS
Resolution 3,840 x 2,160
Pixel Pitch (HxV, mm) 429.6(H) x 429.6(V)
Brightness (Typ) 400 nit
Contrast Ratio 1,200:1
Viewing Angle (H/V) 178 / 178
Response Time 8ms
Color Gamut 72%
Glass Haze 25%
Frequency
H-Scanning Frequency 13.5KHz
Maximum Pixel Frequency 78MHz
V-Scanning Frequency 60Hz
Operation Time Support 12/7
Connectivity
HDMI In 2
Version of HDMI 2.1
Version of HDCP 2.1
USB 4
Audio In Stereo Mini Jack
Audio Out Stereo Mini Jack
Video Out Yes
RS232 In Yes
RJ45 In Yes
WiFi Wi-Fi 5: 802.11ac
Bluetooth Yes
Power
Power Supply AC100-240V 50/60Hz
Power Consumption (On Mode, W) 450 W
Power Consumption (Sleep Mode, W) 0.5 W
Dimensions
Set Dimension (WxHxD, mm) 1716.5 x 1031.9 x 87.7 mm
Package Dimension (WxHxD, mm) 1860 x 1125 x 185 mm
Weight
Operating Conditions
Temperature 0C - 40C
Humidity 10 - 80%, non-condensing
Mechanical Specification
VESA Mount (mm) 800 x 400 mm
Bezel Width (mm) 17.2 mm
Bezel Color Black
Frame Material Aluminium
Optional Feature
Touch Yes
System on Chip (SoC)
OS Version Android-14
Flash Memory Size 64GB
Eco
Energy Efficiency B
Touch
Touch Technology IR
Certification and Compliance
EMC FCC CFR Title 47, Part 15, Subpart B / EN55032:2015+A11:2020
Safety IEC62368-1 / UL62368-1 / IEC60950-1 / IS13252
show more
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LH75WAFWLGCXUE
Country of Origin South Korea
Price AED 4,961
Theuns van Wyk 27/01/2026
Authentic and quality product. Excellent packaging. Will order again.
Entesar Al Nuaime 27/01/2026
Excellent packaging. The product is 100% original and high quality. Thanks to Terrabyt Computer.