Samsung LH86WADWLGCXUE
Samsung LH86WADWLGCXUE
Samsung LH86WADWLGCXUE
Samsung LH86WADWLGCXUE
Samsung LH86WADWLGCXUE
Samsung LH86WADWLGCXUE
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LH86WADWLGCXUE
Manufacturer Part No LH86WADWLGCXUE
Compatible Country Middle East, Africe, Iran, Dubai
Country of Origin South Korea
Price AED 6,098
Weight 149.000 kg
Samsung LH86WADWLGCXUE 86" WA86D WAD series Interactive Display
Key features
  • Powered by Android
  • EDLA Certification
  • Easy Multitasking
  • Powerful Screen Sharing
  • TUV Certification
  • Superior Durability
  • AED 6,098
  •    Deliver To UAE
    Free Delivery Tomorrow, May 14
    If you order before 6PM
Samsung Samsung LH86WADWLGCXUE
Display Specifications
Diagonal Size 86"
Panel Type IPS
Resolution 3,840 x 2,160
Pixel Pitch (HxV, mm) 429.6 x 429.6
Brightness (Typ) 400 nit
Contrast Ratio 1,200:1
Viewing Angle (H/V) 178 / 178
Response Time 8ms
Color Gamut 72%
Glass Haze 25%
H-Scanning Frequency 135 kHz
Maximum Pixel Frequency 78 MHz
V-Scanning Frequency 60 Hz
Operation Time Support 12/7
Connectivity
HDMI In 3
Version of HDMI 2.0
Version of HDCP 2.1
USB 5 (2.0 x1, 3.0 x4)
IR In Yes
Audio In Stereo Mini Jack
Audio Out Stereo Mini Jack
Video Out Yes
RS232 In Yes
RS232 Out Yes
RJ45 In Yes
RJ45 Out Yes
WiFi Yes
Bluetooth Yes
Power
Power Supply AC100-240V 50/60Hz
Power Consumption (On Mode) 486W
Power Consumption (Sleep Mode) 0.5W
Dimensions & Weight
Set Dimension (WxHxD) 1957 x 1160 x 99 mm
Package Dimension (WxHxD) 2110 x 1283 x 225 mm
Operating Conditions
Temperature 0C - 40C
Humidity 10 - 90%
Mechanical Specification
VESA Mount 800 x 600 mm
Bezel Width 16.4 mm (U/L/R), 44.9 mm (B)