Samsung LS24C310EAMXUE
Samsung LS24C310EAMXUE
Samsung LS24C310EAMXUE
Samsung LS24C310EAMXUE
Samsung LS24C310EAMXUE
Samsung LS24C310EAMXUE  Samsung LS24C310EAMXUE  Samsung LS24C310EAMXUE  Samsung LS24C310EAMXUE
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LS24C310EAMXUE
Manufacturer Part No LS24C310EAMXUE
Price AED 276
Samsung LS24C310EAMXUE 24" Essential Monitor S3 S31C
Key features
#1: Clear and clutter-free view
#2: See from all angles with enhanced accuracy
#3: Seamless gaming experience
  • AED 276
  •    Deliver To UAE
    Delivered by Tomorrow, May 14
    If you order before 6PM
Samsung Samsung LS24C310EAMXUE
Display
Screen Size (Class) 24
Flat / Curved         Flat
Active Display Size (HxV) (mm)         527.04 x 296.46
Aspect Ratio         16:9
Panel Type IPS
Brightness (Typical, cd/m2) 250
Brightness (Min, cd/m2) 200
Contrast Ratio Static         1000:1(Typical)
Resolution 1,920 x 1,080
Response Time 5 (GTG)
Viewing Angle (H/V) 178/178
Color Support Max 16.7M
Color Gamut (NTSC 1976) 72% (CIE 1931)
Refresh Rate         Max 75Hz
General Feature
Eco Saving Plus Yes
Eye Saver Mode Yes
Flicker Free          Yes
Game Mode Yes
Image Size Yes
Windows Certification          Windows 10
FreeSync Yes
Interface
D-Sub 1
Display Port Out Version         No
HDMI 1
HDMI Version 1.4
HDCP Version (HDMI) 1.2
USB Hub Version No
USB-C Charging Power No
Operation Conditions
Temperature 10~40
Humidity 10~80, Non-condensing
Design
Front Colour          BLACK
Rear Color BLACK
Stand Color Black
Stand Type SIMPLE
Tilt         -2.0°(-1.0°/+2.0°)~20.0°(+2.0°)
Wall Mount 100.0 x 100.0
Eco
Recycled Plastic          20.6 %
Power
Power Supply AC 100~240V
Type External Adaptor
Dimension
Set Dimension with Stand         539.5 x 422.8 x 217.4
Set Dimension without Stand 539.5 x 322.8 x 41.2
Package Dimension 607.0 x 147.0 x 380.0
Weight
Set Weight with Stand (kg)         2.8
Set Weight without Stand (kg)         2.4
Package Weight 4.3
Accessory
Power Cable Length 1.5 m
HDMI Cable Yes
show more
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LS24C310EAMXUE
Price AED 276
Koma 21/05/2025
High-quality product, well packed and delivered on time. Trusted seller.
Dennis Lacambra 21/05/2025
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.