Samsung LS32C390EAMXUE
Samsung LS32C390EAMXUE
Samsung LS32C390EAMXUE
Samsung LS32C390EAMXUE
Samsung LS32C390EAMXUE
Samsung LS32C390EAMXUE  Samsung LS32C390EAMXUE  Samsung LS32C390EAMXUE  Samsung LS32C390EAMXUE
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LS32C390EAMXUE
Manufacturer Part No LS32C390EAMXUE
Price AED 881
Samsung LS32C390EAMXUE 32" Curved Monitor with 1000R Curvature
Key features
Easy on the eyes with 1000R curved screen
Minimalist design with the borderless display, fabric-textured backside and slim metal stand
Realistic immersion with the renowned 1000R curve and game-related features
  • AED 881
  •    Deliver To UAE
    Free Delivery Tomorrow, May 14
    If you order before 6PM
Samsung Samsung LS32C390EAMXUE
Display
Screen Size (Class) 32
Flat / Curved         Curved
Active Display Size (HxV) (mm)         698.4x392.85
Screen Curvature         1000R
Aspect Ratio         16:9
Panel Type VA
Brightness (Typical, cd/m2) 250
Brightness (Min, cd/m2) 200
Contrast Ratio Static          3,000:1(Typ.)
Resolution 1,920 x 1,080
Response Time 4(GTG)
Viewing Angle (H/V) 178°(H)/178°(V)
Color Support Max 16.7M
Color Gamut (NTSC 1976) 0.806
Color Gamut (DCI Coverage) 0.88
sRGB Coverage 1.193
Adobe RGB Coverage 0.884
Refresh Rate          Max 75Hz
General Feature
Eco Saving Plus Yes
Eye Saver Mode Yes
Flicker Free          Yes
Game Mode Yes
Windows Certification          Windows 10
FreeSync Yes
Off Timer Plus Yes
Auto Source Switch Yes
Interface
Wireless Display          No
D-Sub                 No
DVI          No
Dual Link DVI                 No
Display Port          1 EA
Display Port Version          1.2
Display Port Out         No
Mini-Display Port         No
HDMI 2 EA
HDMI Version 1.4
HDCP Version (HDMI) 1.4
Audio In          No
Headphone Yes
USB-C No
Audio
Speaker Stereo
Operation Conditions
Temperature 10~40 ℃
Humidity 10~80, non-condensing
Calibration
Uniformity Correction              0.75
Design
Front Colour         BLACK
Rear Color BLACK
Stand Color Dark Blue Gray
Stand Type SIMPLE
Tilt          -3'(±2') ~ 20'(±2')
Power
Power Supply AC 100~240V
Type External Adaptor
Dimension
Set Dimension with Stand (WxHxD, mm) 708.8 x 514.4 x 271.7
Set Dimension without Stand (WxHxD, mm) 708.8 x 426.0 x 133.5
Package Dimension (WxHxD, mm) 806.0 x 242.0 x 542.0
Weight
Set Weight with Stand (kg)         6.4
Set Weight without Stand (kg)         4.9
Package Weight (kg) 9.3
Accessory
Power Cable Length 1.5 m
HDMI Cable Yes
Mini-Display Gender No
show more
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LS32C390EAMXUE
Price AED 881
Koma 21/05/2025
High-quality product, well packed and delivered on time. Trusted seller.
Dennis Lacambra 21/05/2025
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.