Samsung LS55BG970NMXUE
Samsung LS55BG970NMXUE
Samsung LS55BG970NMXUE
Samsung LS55BG970NMXUE  Samsung LS55BG970NMXUE
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LS55BG970NMXUE
Manufacturer Part No LS55BG970NMXUE
Compatible Country Middle East, Africa, Iran, Dubai
Country of Origin South Korea
Price AED 5,162
Samsung LS55BG970NMXUE 55" UHD gaming screen with 1000R curvature
Key features
#1: Overwhelm your senses
#2: Swing into groundbreaking views
#3: Enter a new era of immersion
  • AED 5,162
  •    Deliver To UAE
    Free Delivery Tomorrow, May 14
    If you order before 6PM
Samsung Samsung LS55BG970NMXUE
Display
Screen Size (Class) 55
Flat / Curved         Curved
Active Display Size (HxV) (mm)         1209.6 x 680.4
Screen Curvature         1000R
Aspect Ratio         16:9
Panel Type VA
Brightness (Typical, cd/m2) 600
Brightness (Min, cd/m2) 420
Contrast Ratio Static          1,000,000:1 (Static)
Contrast Ratio (Dynamic)          Mega DCR
HDR(High Dynamic Range) Quantum HDR 2000
HDR10+ Yes
Mini LED Local Dimming Yes (1,056 zones)
HDR10+ Gaming Yes
Resolution 3,840 x 2,160
Response Time 1(GTG)
Viewing Angle (H/V) 178°/178°
Color Support Max 1B
Color Gamut (DCI Coverage) 95%(Typ.)
Refresh Rate         Max 165Hz
General Feature
Samsung MagicRotation Auto Yes
Eco Light Sensor         Yes
Eye Saver Mode Yes
Flicker Free         Yes
Quantum Dot Color Yes
Game Mode Yes
Image Size Yes
Windows Certification         Windows 10
FreeSync FreeSync Premium Pro
Off Timer Plus Yes
Game Bar 2.0 Yes
HDMI-CEC Yes
Auto Source Switch+ Yes
Adaptive Picture         Yes
Smart Service
Smart Type Smart
Operating System Tizen™
Video Communication Yes
Web Service Microsoft 365
SmartThings App Support Yes
SmartThings Yes
Mobile to Screen - Mirroring, DLNA         Yes
Tap View Yes
Remote Access Yes
Sound Mirroring Yes
ConnectShare™ Yes
Interface
Wireless Display         Yes
D-Sub No
DVI No
Dual Link DVI No
Display Port         No
Display Port Version         No
Display Port Out         No
Mini-Display Port         No
HDMI 4 EA
HDMI Version 2.1
HDCP Version (HDMI) 2.2
Micro HDMI No
Micro HDMI Version No
HDCP Version (Micro HDMI) No
Audio In         No
Headphone Yes
USB Hub 2
USB Hub Version 2.0
USB-C No
Ethernet (LAN) 1 EA
WiFi         Yes (WiFi5)
Bluetooth Yes (BT5.2)
Built-in Camera No
Audio
Speaker Yes
Adaptive Sound Yes
Operation Conditions
Temperature 0℃~40℃
Humidity 10%~80%, Non-Condensing
Calibration
Factory Tunning Yes
Factory Calibration Report         Yes
Design
Front Colour         BLACK
Rear Color BLACK
Stand Color BLACK
Stand Type HAS PIVOT
HAS (Height Adjustable Stand, mm)         Landscape : 0~270mm(±5mm), Portrait : 0~30mm(±5mm)
Tilt         Landscape : -10˚(±2˚)~10˚(±2˚), Portrait : -13˚(±2˚)~10˚(±2˚)
Pivot -90˚(±2˚)~90˚(±2˚)
Power
Power Supply AC100-240V 50/60Hz
Type Internal Power
Dimension
Set Dimension with Stand (WxHxD, mm) 1174.8 x 1102.0 x 379.0
Set Dimension without Stand (WxHxD, mm) 1174.8 x 704.8 x 251.8
Package Dimension (WxHxD, mm) 1362.0 x 922.0 x 317.0
Weight
Set Weight with Stand (kg)         41.5
Set Weight without Stand (kg)         21.1
Package Weight (kg) 53.8
Accessory
Power Cable Length 1.5 m
HDMI Cable Yes
Mini-Display Gender No
Remote Controller Yes
show more
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LS55BG970NMXUE
Country of Origin South Korea
Price AED 5,162
Koma 21/05/2025
High-quality product, well packed and delivered on time. Trusted seller.
Dennis Lacambra 21/05/2025
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.