Samsung LH55QMBTBGCXUE
Samsung LH55QMBTBGCXUE
Samsung LH55QMBTBGCXUE
Samsung LH55QMBTBGCXUE
Samsung LH55QMBTBGCXUE
Samsung LH55QMBTBGCXUE  Samsung LH55QMBTBGCXUE  Samsung LH55QMBTBGCXUE  Samsung LH55QMBTBGCXUE
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LH55QMBTBGCXUE
Manufacturer Part No LH55QMB
Compatible Country Middle East, Africa, Iran, Dubai
Country of Origin South Korean
Price AED 5,250
Samsung LH55QMB 55" QMB-T UHD 4K Interactive Display
Key features
#1: All-in-one touch solution for any environment
#2: Powerful touch experience
#3: Captivate customers with UHD content
  • AED 5,250
  •    Deliver To UAE
    Free Delivery Tomorrow, May 14
    If you order before 6PM
Samsung Samsung LH55QMBTBGCXUE
Specifications
Display
  • Diagonal Size
  • 55"
  • Panel Type
  • VA
  • Resolution
  • 3,840 x 2,160
  • Pixel Pitch (HXV, mm)
  • 0.245 x 0.245 (mm)
  • Brightness (TYP)
  • 500(without Glass), 400(with Glass)
  • Contrast Ratio
  • 4000:1(without glass)
  • Viewing Angle (H/V)
  • 178/178
  • Response Time
  • 8ms
  • Color Gamut
  • 92% (DCI-P3, CIE 1976)
  • Glass Haze
  • 25%
  • H-Scanning Frequency
  • 30 - 81kHz
  • Maximum Pixel Frequency
  • 594MHz
  • V-Scanning Frequency
  • 48 - 75Hz
  • Contrast Ratio (Dynamic)
  • Mega
  • Operation Time Support
  • 24/7
Connectivity
  • HDMI In
  • 3
  • DP In
  • 1
  • Version of HDMI
  • 2
  • Version of DP
  • 1.2
  • Version of HDCP
  • 2.2
  • USB
  • 2
  • IR In
  • Yes
  • Audio In
  • No
  • Audio Out
  • Stereo Mini Jack
  • RS232 In
  • Yes
  • RS232 Out
  • RJ45 In
  • Wi-Fi
  • Bluetooth
Power
  • Power Supply
  • AC100-240V 50/60Hz
  • Power Consumption (On Mode, W)
  • 110W
  • Power Consumption (Sleep Mode, W)
  • 0.5W
Dimension
  • Set Dimension (W x H x D, mm)
  • 986.2 x 584.4 x 56.7 mm
  • Package Dimension (W x H x D, mm)
  • 1134 x 725 x 141 mm
Weight
  • Set Weight (kg)
  • 14.5 kg
  • Package Weight
  • 18.7 kg
Operation Conditions
  • Temperature
  • 0C- 40C
  • Humidity
  • 10 - 80%, non-condensing
Mechanical Specification
  • VESA Mount (mm)
  • 200 x 200 mm
  • Frame Material
  • Non-Glossy
Optional Feature
  • Touch
  • Mount
  • WMN4070SG
  • Stand
  • STN-L4355G
SoC
  • OS Version
  • Tizen 6.5
  • Flash Memory Size
  • 16GB
Eco
  • Energy Efficiency Class
  • B
Touch
  • Touch Technology
  • Captive
Certification and Compliance
  • EMC
  • Class B
  • Safety
show more
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LH55QMBTBGCXUE
Manufacturer Part No LH55QMB
Country of Origin South Korean
Price AED 5,250
Koma 21/05/2025
High-quality product, well packed and delivered on time. Trusted seller.
Dennis Lacambra 21/05/2025
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.