SAMSUNG LS32D706EAMXUE
SAMSUNG LS32D706EAMXUE
SAMSUNG LS32D706EAMXUE
SAMSUNG LS32D706EAMXUE
SAMSUNG LS32D706EAMXUE  SAMSUNG LS32D706EAMXUE  SAMSUNG LS32D706EAMXUE
General
Manufacturer Samsung
Model SAMSUNG LS32D706EAMXUE
Manufacturer Part No LS32D706EAMXUE
Compatible Country Middle East, Africa, Iran, Dubai
Country of Origin South Korean
Price AED 840
SAMSUNG LS32D706EAMXUE 32" ViewFinity S7 4K Monitor
Key features
  • Screen Size: 32 "
  • Aspect Ratio: 16:9
  • Resolution: 3840 x 2160
  • Panel Type: VA
  • Response Time: 5 ms
  • AED 840
    If you order before 6PM
Samsung SAMSUNG LS32D706EAMXUE
Display
Screen Size (Class) 32"
Flat / Curved         Flat
Active Display Size (HxV) (mm)         697.306 x 392.234
Aspect Ratio         16:9
Panel Type VA
Brightness (Typical, cd/m²)         350
Brightness (Min, cd/m²) 280
Contrast Ratio Static         3000:1 (Typ)
Contrast Ratio (Dynamic)         Mega 8 DCR
HDR (High Dynamic Range) HDR10
Resolution 4K (3,840 x 2,160)
Response Time 5ms
Viewing Angle (H/V) 178°/178°
Color Support Max 1.07B
sRGB Coverage 99% (Typ)
Refresh Rate         Max 60 Hz
Eye Saver Mode Yes
Flicker Free         Yes
Picture-In-Picture         Yes
Picture-By-Picture Yes
Image Size Yes
Windows Certification         Windows 11
Off Timer Plus Yes
Auto Source Switch Auto Source Switch+
Adaptive Picture         Yes
Interface
Display Port         1 EA
Display Port Version         1.2
HDCP Version (DP) 2.2
HDMI 1 EA
HDMI Version 2
HDCP Version (HDMI) 2.2
Headphone Yes
Operation Conditions
Temperature 10~40 ?
Humidity 10~80, non-condensing
Calibration
Factory Tuning Yes
Design
Front Colour         Black
Rear Color Black
Stand Color Black
Stand Type Simple
Tilt                         -2.0° (±2.0°) ~ 25.0° (±2.0°)
Wall Mount 100 x 100
Eco
Recycled Plastic         Over 10%
Power
Power Supply AC 100~240 V
Power Consumption (Max) 100 W
Type Internal Power
Dimension
Set Dimension with Stand (WxHxD, mm) 713.9 x 501.6 x 180
Set Dimension without Stand (WxHxD, mm) 713.9 x 424.7 x 41.8
Package Dimension (WxHxD, mm) 798 x 160 x 546
Weight
Set Weight with Stand (kg)          5.9
Set Weight without Stand (kg)         4.4
Package Weight 8.0 kg
Accessory
Power Cable Length 1.5 m
HDMI Cable Yes
DP Cable Yes
Certification and Compliance
TCO Certified Yes
Manufacturer Samsung
Model SAMSUNG LS32D706EAMXUE
Country of Origin South Korean
Price AED 840
Dennis Lacambra 21/05/2025
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.