Samsung LS32DM801UMXUE
Samsung LS32DM801UMXUE
Samsung LS32DM801UMXUE
Samsung LS32DM801UMXUE
Samsung LS32DM801UMXUE  Samsung LS32DM801UMXUE  Samsung LS32DM801UMXUE
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LS32DM801UMXUE
Manufacturer Part No LS32DM801UMXUE
Compatible Country Middle East, Africa, Iran, Dubai
Country of Origin South Korea
Price AED 1,843
Samsung LS32DM801UMXUE 32" M80D Smart Screen Monitor
Key features
#1: Stream movies and shows directly from the monitor with embedded Smart TV Apps
#2: Enhance the resolution to elevate your entertainment with AI upscaling
#3: Upscale your OTT content with AI
  • AED 1,843
    If you order before 6PM
Samsung Samsung LS32DM801UMXUE
Display
  • Screen Size (Class)
  • 32"
  • Flat / Curved
  • Flat
  • Active Display Size (H x V) (mm)
  • 697.306 x 392.234
  • Aspect Ratio
  • 16:9
  • Panel Type
  • VA
  • Brightness (Typical, cd/m2)
  • 400
  • Brightness (Min, cd/m2)
  • 300
  • Contrast Ratio Static
  • 3,000:1(Static)
  • HDR (High Dynamic Range)
  • HDR10
  • HDR10+
  • Certified (HDR10+)
  • Resolution
  • 4K (3,840 x 2,160)
  • Response Time
  • 4 ms(GTG)
  • Viewing Angle (H/V)
  • 178 (H) / 178 (V)
  • Color Support
  • Max 1B
  • sRGB Coverage
  • 99% (CIE1931)
  • Refresh Rate
  • Max 60 Hz
Power
  • Power Supply
  • AC 100-240 V
  • Power Consumption (Max)
  • 140 W
  • Type
  • External Adaptor
Dimension
  • Set Dimension with Stand (W x H x D, mm)
  • 713.4 x 616.2 x 200.1
  • Set Dimension without Stand (W x H  x D, mm)
  • 713.4 x 423.8 x 24.5
Weight
  • Set Weight with Stand (kg)
  • 7.2
  • Set Weight without Stand (kg)
  • 4.2
Manufacturer Samsung
Model Samsung LS32DM801UMXUE
Country of Origin South Korea
Price AED 1,843
Dennis Lacambra 21/05/2025
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.