Samsung LS49DG952SMXUE
Samsung LS49DG952SMXUE
Samsung LS49DG952SMXUE
Samsung LS49DG952SMXUE
Samsung LS49DG952SMXUE
Samsung LS49DG952SMXUE
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LS49DG952SMXUE
Manufacturer Part No LS49DG952SMXUE
Compatible Country Middle East, Africa, Iran, Dubai
Country of Origin South Korea
Price AED 4,741
Weight 37.000 kg
Samsung LS49DG952SMXUE 49" Gaming Monitor G9 G952 Odyssey OLED Smart Dual QHD 240Hz 0.03Ms, Speaker, Height Adjustment with Tilt
Key features
  • OLED in Dual QHD
  • OLED Glare Free
  • 240Hz Refresh Rate & 0.03ms Response Time(GtG)
  • Gaming Hub
  • AED 4,741
  •    Deliver To UAE
    Free Delivery Tomorrow, May 14
    If you order before 6PM
Samsung Samsung LS49DG952SMXUE
Monitor Specifications
Display
Screen Size (Class) 49"
Resolution DQHD (5120 x 1440)
Aspect Ratio 32:9
Panel Type OLED
Screen Curvature 1800R
Brightness (Typical) 250 cd/m
Brightness (Min) 200 cd/m
Contrast Ratio Static 1,000,000:1 (Typ.)
Response Time 0.03ms (GTG)
Refresh Rate Max 240Hz
Viewing Angle (H/V) 178 / 178
Color Support Max 1B
Color Gamut (DCI Coverage) 99% (CIE1976)
HDR HDR10, HDR10+, HDR10+ Gaming
Active Display Size (HxV) 1196.7 x 339.2 mm
Flat / Curved Curved
Burn-In Warranty Covered under normal usage (Not covered for commercial/misuse)
General Features
Eye Saver Mode Yes
Flicker Free Yes
Quantum Dot Color Yes
Image Size Yes
Windows Certification Windows 11
FreeSync FreeSync Premium Pro
G-Sync G-Sync Compatible
Off Timer Plus Yes
Virtual AIM Point Yes
Core Sync Yes
Game Bar 2.0 Yes
HDMI-CEC Yes
Auto Source Switch Auto Source Switch+
Adaptive Picture Yes
Smart Services
Smart Type Smart
Operating System Tizen
Bixby Yes
Far-Field Voice Interaction Yes
SmartThings Hub Yes
My Contents Yes
Multi View Up to 2 videos
Smart Calibration Basic
NFT Nifty Gateway
Remote Access Yes
Interface
Wireless Display Yes
Display Port 1 EA (1.4)
HDMI 1 EA (2.1)
Micro HDMI 1 (2.1)
USB Hub No
USB-C No
USB-C Upstream Port 1 (Data only)
USB-C Downstream Ports 2 (USB 3.2 Gen2)
WiFi Yes (WiFi 5)
Bluetooth Yes (5.2)
Headphone Jack No
Audio
Speakers Yes
Speaker Output 10W
Adaptive Sound Adaptive Sound Pro
Calibration
Factory Tuning Yes
Factory Calibration Report Yes
Design
Front Color Silver
Rear Color Silver
Stand Type HAS (Height Adjustable Stand)
HAS Height Adjustment 120 mm
Tilt -2 - 15
Wall Mount 100 x 100
Power
Power Supply AC100~240V, 50/60Hz
Power Consumption (Max) 220W
Power Type External Adaptor
Dimensions & Weight
With Stand (WxHxD) 1194.7 x 529.3 x 236.9 mm
Without Stand (WxHxD) 1194.7 x 365.0 x 180.8 mm
Package Dimensions 1352 x 240 x 474 mm
Accessories
Power Cable Length 1.5 m
HDMI to Micro HDMI Cable Yes
DP Cable Yes
USB Type-C to Type-A Gender Cable Yes
Remote Controller Yes
Certification and Compliance
UL Glare Free Yes
show more
General
Manufacturer Samsung
Model Samsung LS49DG952SMXUE
Country of Origin South Korea
Price AED 4,741
Alex 27/01/2026
Excellent seller. Product is authentic and nicely packaged. Highly recommend.
Dennis Lacambra 27/01/2026
100% satisfied. Original product, top quality. The packing was also excellent.
Binita Poudel 27/01/2026
Got exactly what I ordered. Genuine and of great quality. Seller is trustworthy.
Carlos RC 27/01/2026
Secure packaging, fast delivery, and the item is 100% genuine. Very happy with Terrabyt Computer.